Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Origami – sposób na nudę

Wystarczy zwykła kartka, trochę umiejętności manualnych i chwila wolnego czasu, aby wyczarować papierowego łabędzia czy kwiat lotosu. Sztuka zaginania papieru znana jest już od dawna, bowiem od czasów średniowiecznych.

Kojarzymy ją przede wszystkim z Japonią, choć jej powstanie należy łączyć z Chinami, gdzie popularnym zwyczajem było zawijanie listów w ozdobny papier. Klasyczne origami polega na zaginaniu kwadratowych kartek (a nie, jak się czasami przyjmuje, kartek formatu A4), których nie wolno kleić ani ozdabiać dodatkowymi elementami. W sieci można znaleźć setki, o ile nie tysiące diagramów, które różnią się od siebie stopniem trudności oraz efektownością powstałej figurki.

Na niektóre projekty trzeba przeznaczyć przynajmniej jedno popołudnie, inne kończy się już po kilku złożeniach. Warto zacząć od tych najprostszych, a gdy już nabierzemy wprawy, można pokusić się o złożenie zaawansowanego modelu. Origami uczy cierpliwości i dokładności, każdy kawałek papieru musi być bowiem zagięty z dokładnością co do milimetra – w przeciwnym razie powstała figurka może być nieforemna i nieestetycznie wyglądać. Jest to także dobry pomysł na zabicie czasu a poza tym bardzo tanie – kwadratowa kartka papieru kosztuje dosłownie grosze. Satysfakcja z zakończonego projektu jest jednak bezcenna, gdy po wielu godzinach żmudnej pracy możemy w końcu przedstawić światu nasze papierowe arcydzieło.