Przynajmniej raz w życiu nadżerkę ma co czwarta kobieta pomiędzy dwudziestym piątym a trzydziestym piątym rokiem życia. Czy zmiana ta jest groźna?
Jakie objawy mogą świadczyć o nadżerce?
W przypadku małych zmian kobiety z reguły nie odczuwają żadnych dolegliwości. Jednak wraz z jej powiększaniem się mogą wystąpić bóle w podbrzuszu lub plamienia po stosunku. U niektórych kobiet mogą pojawić się także upławy o nieprzyjemnym zapachu.
Czy nadżerka może zostać wykryta podczas zwykłego badania ginekologicznego?
Tak, można ją zauważyć przeprowadzając zwykłe badanie ginekologiczne (http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/). W przypadku nadżerki ujście szyjki macicy jest bowiem pokryte bardzo jasną tkanką, która do tego ma bardzo nierówną powierzchnię. Po wykryciu zmian koniecznie trzeba wykonać cytologię. Wynik cytologii zadecyduje o metodzie leczenia.
Czy nadżerka jest groźną zmianą?
Nie każdą nadżerką musimy się martwić. Na pewno jednak musimy poddać się leczeniu. Jeżeli po usłyszeniu diagnozy, przestraszymy się i więcej nie pokażemy się u ginekologa, to może ona sprawić, że dojdzie do rozwoju raka szyjki macicy.
Jak leczy się nadżerkę?
Dzisiaj nadżerkę leczy się nowoczesnymi, jak również tradycyjnymi metodami. Do tych pierwszych należy zabieg kriokoagulacji. Metoda tradycyjna to elektrokoagulacja. Nadżerka może zostać usunięta także laserem. Która z metod zostanie zastosowana zależy przede wszystkim od tego, jak duże są zmiany.
Czy wszystkie metody są refundowane?
Narodowy Fundusz Zdrowia płaci tylko za usunięcie nadżerki metodą tradycyjną, czyli za elektrokoagulację. Pozostałe zabiegi są dostępne tylko w prywatnych klinikach ginekologicznych. Zabiegi te nie należą jednak do drogich.
Czy zabiegi usuwania nadżerki są bolesne?
Elektrokoagulacja należy do zabiegów bolesnych, ale nie powinnyśmy się go bać ponieważ przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe. Zabieg kriokoagulacji praktycznie nie boli. Nie ma więc potrzeby podawania znieczulenia. Jeśli jednak jesteśmy kobietami wyjątkowo wrażliwymi na ból, możemy otrzymać znieczulenie miejscowe.
Jak powinnyśmy postępować po zabiegach?
Zarówno po zabiegu elektrokoagulacji, jak też po kriokoagulacji przez mniej więcej dwa tygodnie powinnyśmy powstrzymać się od współżycia.